Gençler Ne Der?

Ekim 2023


Barınma Mı?

Linda İncir
Bir toplumun geleceği, haklarımıza verilen değerle şekillenir.
Bu yazıda, eğitim ve barınma haklarında yaşanan ihlallerin, psikolojik sağlığımız üzerindeki etkileri üzerine düşündüm. Son yıllarda yaşanan küresel krizler, afetler ve olağanüstü durumlar, insanın temel yaşam gereksinimleri arasında yer alan eğitim ve barınma haklarının ihlal edilmesine yol açtı.
Yaşanan küresel krizlerin beraberinde getirdiği ihlaller ve eşitsizliğin, toplumun yapısını ve geleceğini tehlikeye attığını söyleyebilirim. Bu durum kişilerin fiziksel ve zihinsel sağlıklarını etkileyerek toplumun refah seviyesini de aynı oranda düşürüyor. Tıpkı bir zincirin halkası gibi toplumun parçası olan bireylerin yaşadığı hak ihlalleri, başta sağlık gibi birçok hakka erişimi de olumsuz etkiliyor.Eğitim ve barınma hakkımızın...

Okumak için tıklayın


OKULLAR AÇILMIŞ(!)

Yazı: Aliye Kurt, Çizim: Seyhan Yegin
11 Eylül 2023 tarihinde hepimizin bildiği üzere yeni eğitim-öğretim hayatına merhaba dedik. Ancak başta Hatay olmak üzere diğer deprem bölgelerinin ‘’merhabası’’ acı bir merhaba oldu. Depremde yıkılan binalar arasında maalesef pek çok okul da bulunuyordu. Düşünsenize gözünüzden sakındığınız çocuğunuzu emanet ettiğiniz okul yerle bir oluyor. Bizler sağ kalsak da ‘’ya okullar açıkken olsaydı?’’ demeden kendimizi alamıyoruz.
İskenderun’da yıkılan okulların öğrencilerini yakın okullara misafir öğrenci olarak almışlar. Okulun kendi öğrencileri sabahçı; misafir gelen öğrencileri de öğlenci yaparak kendilerince bir düzen kurmaya çalışmış okul yöneticileri. Ders süresini otuz dakikaya indirmişler. Teneffüs süresini de beş dakika ile sınırlamışlar. İlkokullar için sınıf mevcutları 35-40 kişi arasında değişirken ortaokul ve liseler için bu sayı 50-55 civarını bulmuş.

Okumak için tıklayın


Yahu Biz Ne Yaşıyoruz?

Serav Dicle Amaç
kokulu, ortaokulu ve liseyi bitirdiniz. Üniversite sınavında kendinize göre başarılı oldunuz. İstediğiniz üniversitede veya istediğiniz bölümdesiniz. Tebrikler, bölüm sonu canavarı ile karşılaşmaya hak kazandınız! Peki, şimdi ne yapacaksınız?
İstanbul trafiğinde İstanbul’un bir ucundaki evimden şehrin diğer ucundaki okuluma gitmeye çalışırken “Yahu biz ne yaşıyoruz ya?” diye sorguladığım anların sayısını size nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Okula vardığımda ise yemekhane ücretlerinin, yurt ve kiraların, bir kitabın fotokopisinin bile ne kadar pahalı olduğundan yakınan dostlarımla sohbet ediyorum. Bu sohbetlerin sonunda ise artık içimden geçirmek yerine haykırıyorum, “Yahu arkadaşlar, biz tam olarak ne yaşıyoruz ya?!” diye. Gelin birlikte bakalım ne yaşadığımıza...

Okumak için tıklayın


2032'de Bir Öğrenci Evi

Zekiye Nur Bağcı

KÜNYE
Ne çizeceğime karar verdikten sonra Sahibinden sitesine girerek İstanbul ve Ankara'daki evlerde arama yaptım. Arama motoruna 'kiralık ev', 'öğrenciye kiralık ev', '1+1 ev' şeklinde anahtar kelimeler yazdım. Aramama yönelik birkaç görsel bulduktan sonra bu evlerden esinlenerek öncelikle kağıda bir ev eskisi çizdim. Ardından Krita programı ile bu eskizin üzerinden geçerek dijital bir ortama aktardım. Evin içindeki eşyaları ve kişileri Google Görseller, Pinterest gibi medyalardan bulduğum fotoğrafları referans alarak doldurdum. Tüm çizim yerine oturduktan sonra boyamaya başladım. Boyarken depresif, bunaltıcı ve hüzünlü bir durumu daha yoğun yansıtmak için mavi ve gri renklerini kullandım. Resmin içindeki daha canlı renkler (kedi, duvar örtüsü ve magnetler) kişilerin hayallerine ve pozitif duygu oluşturmalarına atıf olarak kullanıldı.


Görsel: Geçinemiyoruz - Emre İpekyüz