Sıkça Sorulan Sorular

1- Genç Sanatçı Fonu nedir?

Genç sanatçıların fikirlerinin sanat eserlerine dönüştürülmesi için desteklemek ve gençlere sanat aracılığıyla ifade alanı açmak amacıyla her yıl ALİKEV – Ali İsmail Korkmaz Vakfı tarafından hayata geçirilen fon destek programıdır. 

Genç Sanatçı Fonu kapsamında, 2021 döneminde genç sanatçıların “Barış” teması ve “Kentle Barışmak” alt başlığı ile projelendirdikleri sanatsal çalışmalarını hayata geçirirken ihtiyaç duydukları teknik desteği karşılamak ve genç sanatçıları bilgi, beceri, yaklaşım düzeyinde desteklemek üzere hibe, atölye desteği sağlanacaktır.

2- Kimler başvuru yapabilir?

Başvuru yapabilmek için:

  1. 2021 yılı için, 2021 yılı için, 18 yaşından gün almış ve 30 yaşını geçmemiş olmak gereklidir. 
  2. Başvurular için herhangi bir şehir şartı aranmaz. Türkiye’de ikamet ediyor olmak şartıyla tüm illerden başvuru yapılabilir. Hatay ve Eskişehir illerinden yapılacak başvurulara %10 kontenjan ile öncelik tanınacaktır. ayrılacaktır.

Birinci koşulu başvuru tarihi itibariyle yerine getiremeyenler, fona başvuramazlar. Başvursalar dahi, başvuruları değerlendirmeye alınmaz.

3- Yarım kalmış projelerle başvurabilir miyim, hiç başlamamış proje ile mi başvurmalıyım?

Eseriniz daha önce yayınlanmamış / sergilenmemiş ise yarım / devam eden projelerle de başvurabilirsiniz. Ayrıca devam eden projeleriniz başka kişi / kurumlar tarafından desteklendiyse bunu da başvuru formunda belirtmeniz gerekmektedir. 

4- Projeleri kim değerlendiriyor, nasıl değerlendiriyor?

ALİKEV tarafından bir değerlendirme komitesi oluşturulur. Değerlendirme komitesi, alanlarında uzman akademisyen ve sanatçılar ile yönetim kurulu üyelerinden ve Vakıf faaliyetlerinde yer alan yetişkin ve/veya genç sanatçılardan oluşur.

5- Tüm eserler sergide yer alacak mı?

Evet. Üretim süreci tamamlanan tüm eserler sergide yer alacak. Ayrıca Genç Sanatçı Fonu kapsamında hazırlanan sanal sergide de ilgili fon dönemine eklenecek.

6-  Hangi sanat dalında eserlerle başvuru yapabilirim? 

Resim, Sinema, Kısa Film, Belgesel, Fotoğraf, Video, Grafik, Geleneksel Sanatlar (Ahşap, cam, ebru, çini vb.), Heykel alanında eserler projelendirerek  başvuru yapılabilir.

7- Eserler kaç ayda tamamlanmalı?

Eserlerin 4 ay içerisinde tamamlanması gerekmektedir. Mücbir sebepler (kaza, hastalık, tutukluluk, yangın, sel, deprem vb.) söz konusu olduğunda 2 ay ek süre verilerek 6 ayda tamamlanması beklenir.

8- Eserler süresinde tamamlanmazsa ne olur?

Desteklenen projenin belirtilen süre içerisinde tamamlanmaması durumunda ALİKEV tarafından yapılan ödemeler,  proje teslim tarihinden itibaren bir ay içinde sanatçı tarafından ALİKEV’e iade edilir.

9- Birden fazla proje ile başvuru yapabilir miyim?

Her sanatçı fona, dilediği kadar eserle başvurabilir. Aynı sanatçıya ait birden çok eserin desteklenmeye uygun görülmesi durumunda, o sanatçıya ait yalnızca bir (1) esere destek verilir.

10- Yalnızca bireysel başvurular mı değerlendiriliyor yoksa grup olarak başvurabilir miyiz?

Evet, başvurabilirsiniz. Ancak Vakıfla iletişimi grup içerisinden bir (1) kişinin sürdürmesi gerekir. Ayrıca fon sonunda gerçekleşecek sergi organizasyonuna da grup içerisinden bir (1) kişinin katılması için gerekli giderler ALİKEV tarafından karşılanır. Fatura ve ödemelerde başvuran kişinin üzerinden gerçekleşecektir.

11- Projede eşfinansman gösterebilir veya projemi birden fazla destekle gerçekleştirebilir miyim?

Evet, eşfinansman gösterebilir ve ayrıca projelerinizi başka kişi / kurumlarla da destekleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu; eğer eşfinansman desteği başvuru öncesinde kesinleşmiş ise mutlaka başvuru formunda bu desteği kimden ya da hangi kurumdan aldığınızı ve miktarını belirtmeniz gerekmektedir. Eğer fon almaya hak kazanırsanız ve ondan sonraki süreçte eşfinansman desteği bulursanız destek aldığınız kurumu ya da  kişiyi ALİKEV’e haber vermek ve ALİKEV’in onayını almanız gerekmektedir. Ayrıca eşfinansman desteği konusunda görünürlük prosedürlerinin yerine getirilmesi gerekliliğidir. Ayrıntılı bilgi yönerge ve yararlanıcı sözleşmesinde yer alır.

12- Başvurumun ulaştığından nasıl emin olacağım?

Başvuru tarihleri içerisinde en geç 5 iş günü içerisinde tarafınıza “Başvurunuz alınmıştır.” şeklinde e-posta gönderilecektir. 5 iş günü içerisinde yanıt alamazsanız yeniden gönderebilir ya da Vakfa telefon ile ulaşabilirsiniz. 

Genç Sanatçı Fonu Başvurusu