Düş Elçileri Programı Nedir?

2016 yılında Ali İsmail Korkmaz Vakfı tarafından hayata geçirilen Düş Elçileri Programı ile 18-30 yaş arası gençlerin sosyal ve kültürel gelişimlerinin desteklenmesi hedeflenmiştir.. Düş Elçisi gençleri yatay öğrenme ortamları yaratarak, akranlar arası ve yaygın eğitim metotlarıyla;

  • Okul dışı yeterliklerinin gelişmesini,
  • Gönüllülük bilinci kazanmalarını, 
  • Hak temelli çalışma ve insan hakları ile ilgili farkındalık ve 
  • Sivil topluma katılımlarını sağlamayı amaçlayan gönüllülük programıdır.
Düş Elçileri

Düş Elçileri Ne Yapar?

  • Hatay ve İstanbul’da yaşayan 18-30 yaş arası gençler, yereldeki ihtiyaç ve sorunlarını tespit ederek dönem boyunca proje / etkinlik ve faaliyetler geliştirirler. Yerelde var olan karar alma mekanizmalarına (gençlik meclisleri, gençlik merkezleri, kampüs ve okullarındaki karar alma mekanizmaları vb. ) dahil olmak isteyen gençler ihtiyaçları doğrultusunda desteklenir. Ayrıca Düş Elçisi gençler ALİKEV’in diğer programlarıyla da ilişkilenebilir, atölye ve faaliyetlerine dahil olabilirler. Düş Elçileri’nin, kendi potansiyellerini ve yeteneklerini keşfetmeleri amacıyla deneyimsel öğrenme ile tanışmaları sağlanır. ALİKEV, gençlerin daha önyargısız, daha çatışmasız, daha eşitlikçi, özgür ve adil bir dünya için gençlerle çalışır ve düşlerini gerçekleştirmek isteyen gençlerin hayata geçireceği projeler için eğitim ve finansman desteği sağlar.

Düş Elçileri Nasıl Doğdu ?

Ali İsmail Korkmaz daha 17 yaşındayken düşlerinin peşinden koşmaya başlamıştı:

“Bu yazıları yazma amacım, sadece kendi kafamda toparlayıp, bu ekibi, gerçekten toplum için çalışan gençleri, bir yerlere vardırmak, ekibi resmiyete dökmek ve tanınmak istememdi.”

Ali İsmail, başlattığı. Ali İsmail toplumsal fayda için başlattığı faaliyetlerle  huzurevi ziyaretleri, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkanları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi, onun bu hayallerini bir vasiyet olarak görerek; Ali İsmail’in yarım kalan hayallerini gerçekleştirmek ve gençliği desteklemek amacıyla Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nı kurdu.

Düş Elçileri programı, Ekim 2016’da hayata geçirildi. Program ile gençlerin toplumsal fayda yaratan projeleri daha sistematik bir zemine oturdu. ALİKEV, gençlerin daha önyargısız, daha çatışmasız, daha eşitlikçi ve daha sosyal bireyler haline gelmesi için çalışmaya ve düşlerini gerçekleştirmek isteyen gençlerin hayata geçireceği projeler için eğitim ve finansman desteği sağlamaya başladı.

 

Nasıl Düş Elçisi Olunur?

Web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan  her sene ağustos ayında yayınladığımız başvuru formunu doldurarak dahil olabilirsin.
Başvuru için buraya tıklayabilirsiniz.

Hangi şehirlerde Düş Elçisi olabilirim?

Şimdilik Hatay ve İstanbul illerinde Düş Elçisi ekipleri olup kendi şehrinizde gençlik grubu olarak örgütlendiğiniz ve bize ulaştığınız takdirde yeni ihtimaller üzerinde konuşabiliriz!