Düş Elçileri Programı Nedir?

Düş Elçileri, 15-25 yaş aralığındaki aktif gençlerden oluşan, topluma fayda sağlayacak ve kişisel gelişimlerini destekleyecek sosyal sorumluluk projeleri geliştiren bir gönüllülük programıdır.

Düş Elçileri kendi sosyal sorumluluk projelerini üretmek için eğitimler alır, projelerini hayata geçirir ve projelerinde gönüllü olarak yer alır. Düş Elçileri; siyasi olarak tarafsız, her türlü ayrımcılığa karşı bir gençlik programı olarak gençliğin enerjisiyle topluma fayda sağlamak amacıyla çalışmalarını yürütür.

ALİKEV, gençlerin daha önyargısız, daha çatışmasız, daha eşitlikçi ve daha sosyal bireyler haline gelmesi için çalışır ve düşlerini gerçekleştirmek isteyen gençlerin hayata geçireceği projeler için eğitim ve finansman desteği sağlar.

Düş Elçileri

Düş Elçileri Ne Yapar?

  • Gençler, duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebildikleri, yaratıcılıklarını ortaya koyabildikleri ve aktif biçimde öğrendikleri bir ortamda sosyal sorumluluk fikirlerini hayata geçirir.
  • Düş Elçileri, kendi potansiyellerini ve yeteneklerini keşfetmek amacıyla eğitimler alır.

Düş Elçileri Nasıl Doğdu ?

Ali İsmail Korkmaz daha 17 yaşındayken düşlerinin peşinden koşmaya başlamıştı:

“Bu yazıları yazma amacım, sadece kendi kafamda toparlayıp, bu ekibi, gerçekten toplum için çalışan gençleri, bir yerlere vardırmak, ekibi resmiyete dökmek ve tanınmak istememdi.”

Ali İsmail, başlattığı “Toplum İçin Gençlik” hareketiyle huzurevi ziyaretleri, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkanları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi, onun bu hayallerini bir vasiyet olarak görerek; Ali İsmail’in yarım kalan hayallerini gerçekleştirmek ve gençliği desteklemek amacıyla Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nı kurdu.

Düş Elçileri programı, Ekim 2016’da hayata geçirildi. Program ile gençlerin toplumsal fayda yaratan projeleri daha sistematik bir zemine oturdu. Düş Elçileri Eğitim Programı gençlerin kişisel gelişimlerini ve fikirlerini hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları temel bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçlamaktadır.

Nasıl Düş Elçisi Olunur?

Düş Elçisi olabilmek için ALİKEV Vakıf Merkezi’ne gelerek şahsen başvuru yapabilir veya Vakfı arayarak başvuru yapabilirsiniz.

***Eskişehir, Hatay ve Mersin illerinde Düş Elçileri ekiplerimiz bulunmaktadır. Başvurular şu an için sadece bu şehirlerden kabul edilmektedir.

Düş Elçisi kartlarını alabilmeleri için gençlerin program dahilinde verilen eğitimlere katılması gerekir. Program kapsamında verilecek destekler için eğitimlere katılma zorunluluğu yoktur. Hayata geçirilecek projelerin gerçek bir toplumsal sorunu ele alması gerekir. Proje desteği alan gençler, çalışmalarına devam etmek için eğitimlere katılabilir.