Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri, Katliamlara Karşı Direnenlere Verildi!

 

Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri, bu yıl İsrail’in katliamına direnen Filistin halkına ve Çorlu Tren Katliamında hayatını kaybedenlerin ailelerine verildi. 2 Haziran akşamı, DİSK Eskişehir Temsilciliği, Eskişehir Bilecik Tabip Odası, KESK Eskişehir Şubeler Platformu, TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu ve ALİKEV tarafından 2014 yılından bu yana verilen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri törenle sahiplerini buldu.

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’ndeki törende Ali İsmail Korkmaz’ın vefatının ardından düzenlenen anma törenlerinden kesitler sunuldu. Ardından Gezi Direnişinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Törenin açılış konuşmasını yapan Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Nazan Aksaray, “11 yıl önce Ali İsmail, baskıya ve adaletsizliğe karşı özgürlük mücadelesi için canını verenlerin arasına katıldı. Onun adına verilen bu ödülle, Gezi Direnişinin toplumsal hafızadan silinmemesini, Gezi Direnişi sırasında yaşamını yitiren gençlerin unutulmamasını ve ‘yaşam’ kelimesiyle baskılara, antidemokratik uygulamalara karşı direnenlere, insanca yaşam için mücadele edenlere, dayanışma duygularımızı ve saygımızı sunmayı amaçlıyoruz. Ali İsmail Korkmaz’ı ve Gezi Direnişinde katledilenleri unutturmamak ve yaşatmak, bu toplumu umutsuzluğa sürükleyenlere karşı umudu güçlendirmek, ülkeyi karanlığa teslim etmek isteyenlere karşı aydınlığın savunucusu olmak, savaş politikalarını sürdürenlere karşı barışın savunucusu olmak demektir” dedi.

Çorlu Tren Katliamında hayatını kaybedenlerin aileleri adına ödülü Çorlu Tren Katliamı’nda vefat eden 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz aldı. Ödülü Emel Korkmaz’ın elinden alan Mısra Öz, “Burada olmak çok zor. Bugün bende Ali İsmail’in ailesiyle onun 11 yıl önce katledildiği o sokaktaydım. Biz annelerin çok fazla duygularından bahsetmeye gerek yok. Birbirimizin gözlerine baktığımız zaman bunu görüyoruz. Bu ödül biz Çorlu aileleri adına çok kıymetli. Çünkü bu ödül başka evlatlar ölmesin diye mücadelenin bir parçası.  Ali İsmail bu hayattan koparıldığında 19 yaşındaydı; aynı katillerin kurduğu sistem 9 yaşında benim evladımı da aldı. Biz evlatlarımızın katillerini biliyoruz” dedi.