Ali İsmail’i Doğum Gününde Andık

İyi ki doğdun Ali İsmail! Ali İsmail Korkmaz’ın doğum gününde, onu ve ideallerini andık.

18 Mart Ali İsmail’i Anma Etkinlikleri kapsamında Ali İsmail’in doğum günü haftasında bir dizi etkinlik düzenlendi. İstanbul’da gerçekleşen Kamusal Alanın Hafızası Atölyesi, Kadıköy’ün farklı semtlerinde yürüyüşler yapılarak kamusal alanların tarih boyunca kapsadığı ve dışarıda bıraktığı özneler keşfedildi. Katılımcılar, gruplara verilen farklı hikayeleri takip ederek mekanlara dair gözlemlerini fotoğrafladı ve sonunda bir araya gelerek bu gözlemler üzerine sohbet edip çekilen fotoğraflarla bir kolaj çalışması yaptı.

Aynı hafta içinde, Medya Söyleşileri’nin ikincisi olan “Medya ve Toplumsal Cinsiyet” başlıklı söyleşi de gerçekleştirildi. Konuklar Lara Özlen ve Zeynep Ocak ile medyanın toplumsal cinsiyet kavramıyla ilişkisi disiplinlerarası ve eleştirel bir yaklaşımla ele alındı. Söyleşide, televizyon, sinema ve dizi sektöründeki temsillerden, kadınların ve LGBTİ+’ların çıkardığı dergilerin kısa tarihinden, LGBTİ+ ve kadın odaklı içerik üretiminden, geçmişte ve günümüzde medya alanındaki eşitsizliklerden ve güç ilişkilerinden bahsedildi.

Hatay’da ise, 24 Mart Pazar günü doğa yürüyüşü gerçekleştirildi. Samandağ ve Antakya’dan kalkan servislerle Yaylıca Doğa Tesisleri noktasına ulaşan katılımcılar, rehber eşliğinde 2 saatlik bir doğa yürüyüşüne çıktı.

Ayrıca, 20 Mart Çarşamba günü, Kent Hakkı Söyleşisi düzenlendi. Konuşmacı Ulaş Bayraktar ile afet kentleşmesi ve kent hakkı kavramları üzerine konuşuldu ve kentlerin nasıl daha yaşanabilir ve adil hale getirilebileceği sorgulandı.

Hatay Barış Koşusu ise bu yıl sanal bir etkinlik olarak düzenlendi. 16-24 Mart tarihleri arasında katılımcılar, kendi belirledikleri herhangi bir yerde koşarak hem Ali İsmail Korkmaz’ı andılar hem de Hatay’ın güçlü ruhunu herkese hatırlattılar.

Genç yaşta başlattığı “Toplum için Gençlik” hareketiyle toplumsal sorumluluk bilincini yaymaya çalışan Ali İsmail, yarım kalan hayallerini gerçekleştirmek için kurulan vakıf aracılığıyla hâlâ bizimle… Onun azmi, cesareti ve iyilik dolu kalbi, her zaman ilham kaynağımız olacak.