Afrika’da bir köy var uzakta… O köy, bizim kardeş köyümüzdür

12 Aralık 2017 tarihinde Sen De Gel Derneği işbirliğiyle Afrika’da 557 hanenin yaşadığı Sare Jiburi köyünde Ali İsmail Korkmaz Su Kuyusu’nun açılışını yaptık. Gambiya’nın en ücra köşelerinden birinde olan ve çocukların temiz içme suyu olmadığı için beş yaşına varamadan hayatını kaybettiği bu köyde; Eskişehir’de kuşlara elleriyle su veren Ali İsmail, Afrika’daki kardeşlerine de can versin istedik…

“Ali İsmail’in annesi hepimizin annesi, babası hepimizin babası”

Köy meydanında yaptığı konuşmada; “İçme suyu için 3 km uzaklıktaki nehrin kıyısına, vahşi hayvanlardan korka korka inerdik, çocuklarımızı bırakmak zorunda kalırdık. Birgün bu köyün içinde böyle bir su kaynağı olacağını hayal bile edemezdik, inanamazdık” diyen Köy kadınlarının temsilcisi Binta Mballow sözlerine şöyle devam etti: “Ali İsmail’e yapılanları öğrendik. Tüm köy halkı adına başsağlığı diliyoruz. Ali İsmail bize hayat verdi. Ali İsmail’in babası köydeki herkesin babası, annesi köydeki herkesin annesidir.”

O köy, bizim kardeş köyümüzdür! Emel Anne’nin Aliş’i köydeki çocukların gözlerinde hayat buldu…

Şimdi ise köy kadınlarının sebze yetiştiriciliğiyle hem ailelerinin beslenmelerine hem de ekonomilerine katkı sağlayabilmesi amacıyla tarım bahçesi kurmak için kolları sıvadık. Tarım alanlarını yabani hayvanlardan korumak için bahçelerin etrafı çitlerle çevrilecek, bahçelerin içine su kuyusu ve sulama sistemi yapılarak çalışmanın sürekliliği sağlanacak. Gıda çeşitliliğiyle tarım alanlarının artması hedefleniyor.

Tüm bunlar için bütçeye ihtiyacımız var. Siz de bu güzelliğin, sürdürülebilir üretimimizin bir parçası olmak isterseniz aşağıdaki link aracılığıyla dilediğiniz miktarda bağış yapabilir, Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyayı hep birlikte, her yerde kurma inancımıza ve heyecanımıza ortak olabilirsiniz.

Proje sayfası: https://fonzip.com/alikev/kardes-koy-projesi