ALİKEV Düş Elçileri Yaz Kampında Buluştu

Geleneksel Düş Elçileri Yaz Kampı’nın 2.si bu yıl 12-16 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleşti. Mersin ili Toroslar ilçesinde yer alan Kızılkaya Yeni Dünya Derneği kamp alanında bir araya gelen Hatay, Eskişehir ve Mersin Düş Elçileri gruplarından 30 genç hem atölye çalışmalarına katıldı hem de doğa ile iç içe olmanın keyfine vardı.

Düş Elçileri ile 4 gün boyunca çeşitli konularda atölye çalışmaları ve planlama oturumları gerçekleştirildi. Gençlerin kişisel gelişimlerini desteklemek için farklı organizasyonlardan gelen gönüllü eğitmenler; grup dinamiği, doğal yaşam, ruhen iyi olma, permakültür, beden müziği ve perküsyon, resim ve seramik konularında gençlerle deneyimlerini paylaştı, grup çalışmaları ile yeni fikirler geliştirildi.

Kampın ilk gününde gençler ortak yaşam alanlarının kullanımını planladı. Gençler eğitim ve atölye çalışmalarının yanı sıra kamptaki düzeni de kendileri sağlayarak yalnızca katılımcı değil, inisiyatif alan aktif birer karar verici oldu. Görev dağılımı yaparak ekip olarak hareket etme ve ortak karar alma becerisi kazandı.

Grup dinamiği atölyesinde gençler, “insan düğümü” etkinliği ile günlük hayatta karşılaştıkları zorluklarla ekip olarak baş etmeyi, pes etmemeyi ve çözüm üretmeyi deneyimledi.

Gençler, kamptaki organik atıkları ayrıştırarak eğitmenleri öncülüğünde sıcak ve soğuk kompost (organik gübre) yapımını öğrendiler, bitkisel ve hayvansal atıkların geri dönüşümünün faydaları ve toprağa katkıları üzerine konuştular. Kompost atölyesi sonrasında ise ekmek yapımını deneyimlediler.

Kampın ikinci gününe beden perküsyonu ve müzik atölyesi ile başlayan gençler; kendilerini ritmin gücüne bırakarak “bir bütün olmayı” öğrendiler.

Kitap değiş! Atölyesi ile birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı elde eden gençler edebiyat üzerine sohbet edip çeşitli türdeki kitap ve yazarlar hakkında fikir alışverişinde bulunarak farklı kapıları araladılar.

Kamp boyunca Toroslarda doğayla iç içe olmanın tadına varan gençler sabahın erken saatlerinde gerçekleştirdikleri doğa yürüyüşü ile toprakla buluşmanın, temiz havanın ve kuş seslerinin keyfine vardılar. Bostanda çalıştılar, kaynaktan su taşıdılar. Orman içerisinde huzur bulan gençler, günlük hayat rutinlerinden uzaklaşarak doğayla uyum içerisinde olmayı deneyimlemiş oldular.

Kampın üçüncü gününde kara kalem atölyesi ile resim sanatının inceliklerini öğrenen gençler, seramik atölyesi ile de yaratıcılıklarını geliştirerek hayallerini somutlaştırdılar.

Ruhen İyi Olma Atölyesinde ise gençler “Ben kimim?” sorusuna cevap aradılar.  Travma ve stres konusunda biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörler üzerine tartışıp stresle baş etme ve çözüm yolları üzerine fikir alışverişinde bulundular. Ruhen iyi olma ve iyiliği koruma üzerine grup çalışması gerçekleştirdiler.

Akşam saatlerinde kamp ateşi başında gerçekleşen Masal Gecesi ile gençler hayal aleminde uzun ve keyifli bir yolculuğa çıktılar.

Kampın son gününde ise gençler 2019 yılı için Düş Elçileri yol haritası üzerinde çalıştılar, planlama ve strateji geliştirme üzerine fikirlerini aktardılar. Yeni proje önerilerini sundular.

Eğitim ve atölye çalışmaları ile dolu dolu geçen günler; ateş başında özgür dünya düşleri için söylenen şarkılarla renklendi, halaylarla hareketlendi, şehrin gürültüsü ve ışıklarından uzakta yıldızların eşlik ettiği keyifli akşamlara dönüştü.