Gençler, Yaşama Sahip Çık! Dedi

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Samandağ Belediyesi işbirliği ile 9 Haziran’da Yaşama Sahip Çık! Projesiyle bir ilki daha gerçekleştirdik. Akdeniz sahillerindeki nesli tükenmekte olan canlıların yaşam alanlarına dikkat çekmek için bir araya gelen 100’den fazla yetişkin, genç ve çocuk kavurucu sıcağa aldırmadan Samandağ Sahili’ni el birliği ile çöplerden arındırdı.

Türkiye’de günlük yaklaşık 68.000 ton, Hatay’da ise 1.700 ton atık oluşuyor. Çevre kirliliği insanları etkilediği gibi hayvan ve bitkilerin de yaşamlarını tehlikeye atıyor. 5-11 Haziran Çevre Koruma Haftası kapsamında, gönüllüler sahillerdeki katı atık kirliliği ve nesli tehlike altındaki canlılara dikkat çekmek için buluştu. Akdeniz foku, yeşil su kaplumbağası, kum zambağı ve İskenderun kertenkelesi gibi Akdeniz sahillerinde yaşayan ve nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıların yaşamına sahip çıkmak için Samandağ Çevlik sahilinde kapsamlı bir temizlik çalışması yapıldı.

Akdeniz foku, yeşil su kaplumbağası ve İskenderun kertenkelesi Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayımlanan Kırmızı Listede soyu kritik derecede tehdit altında olan (CR) türler olarak sınıflandırılıyor. Kum zambakları ise nesillerini sürdürmek için az ve dar bir alana sıkışmış durumdalar. Nadir bulunan kum zambakları ne yazık ki tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Söz konusu durumu gündeme taşıyan gençler, Bu Dünya Hepimizin! diyerek çevre kirliliği ve doğal yaşamın korunması konularında Samandağ halkı ile el ele vererek günübirlik gelen yerli turistler ve sahil esnafına yönelik önemli bir farkındalık çalışması başlattı.

Etkinliğe katılan gönüllülere plastik poşet kullanmaları yerine sürdürülebilir korumaya destek olmaları için alışverişlerinde kullanabilecekleri bez çantalar dağıtıldı.

Temizlik sonrasında, gökyüzünde salınan onlarca rengarenk uçurtma ile etkinlik son buldu.