4. Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Sahiplerini Buldu!

Dördüncü Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü, 2 Haziran Cumartesi günü Eskişehir Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde sahiplerini buldu. Ödül, ALİKEV tarafından gazeteci Ahmet Şık ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey üyelerine verildi. Sanayi Sokak’ta, Ali İsmail’in yaşamını yitirmesine neden olan saldırının gerçekleştiği yerde karanfillerin bırakılmasıyla başlayan anma, daha sonra Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde devam etti.

2 Haziran 2013 gecesi Ali İsmail’in polisler ve eli sopalı esnaf tarafından saldırıya uğradığı Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak’taki ekmek fırının önünde anma töreni düzenlendi. Anma etkinliğine Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, ağabeyi Gürkan Korkmaz, CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, gazeteci Ahmet Şık, KESK, DİSK, TTBB ve TMMOB yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin aralarında olduğu yaklaşık 100 kişi katıldı. Ali İsmail’in dövüldüğü yere, “Ali İsmail Korkmaz onurumuzdur” yazılı fotoğrafı ve karanfiller bırakıldı.

Oğlunun darp edildiği yerde duygularını ifade eden Emel Anne “Burada olduğunuz için teşekkür ediyorum, Ali’mi andığınız için. Ali İsmail eğitmen olacaktı, bugün öğrencilerinin karnelerini hazırlıyor olacaktı. Ama maalesef 5 sene önce Ali’mi aramızdan aldılar. Geçen sene gelmiştim ilk kez buraya. Çok sapa bir yer sanmıştım. O kadar çok canım yandı ki, herkesin ortasında bu şekilde darp edilmesi. Kabullenemiyorum, hazmedemiyorum. Ali’mi yaşattığınız için, onu unutmadığınız için teşekkür ederim” dedi.

Sanayi Sokaktaki anmanın ardından program, Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde Yaşam Ödülleri töreni ile devam etti. Sinevizyon gösterimi ve Yıldız Çiçek Sivri / Hatice Aydoğan ikilisinin müzik dinletisinin ardından ödüller sahipleriyle buluştu. Ali İsmail Korkmaz Vakfı, Eskişehir Tabip Odası, TMMOB İKK, DİSK Bölge Temsilciliği ve KESK Eskişehir Şubeler Platformu tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü, gazeteci Ahmet Şık ve TTB Merkez Konsey üyelerine verildi. TTB Merkez Konsey Üyelerinden Prof Dr Sinan Adıyaman, Prof Dr. Taner Gönen, Prof Dr. Funda Obuz, Dr. Selma Güngör, Dr. Yaşar Ulutaş, Dr. Bülent Nazım Yılmaz’ın katıldığı törende konsey üyelerine ödüllerini Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer takdim ederken, Ahmet Şık ödülünü Emel Anne’nin elinden aldı.

Ödül töreni sonrasında Ahmet Şık ve Dr. Bülent Nazım Yılmaz’ın konuşmacı olduğu kısa bir söyleşi gerçekleştirildi.

Çeşitli meslek örgütlerinin ve ALİKEV’in birlikte düzenlediği Yaşam Ödülü’nün ilki Taksim Dayanışmasına, ikincisi Cumhuriyet Gazetesi yazarları Erdem Gül ve Can Dündar’a, üçüncüsü ise Prof. Dr. Korkut Boratav ve Dayanışma Akademileri’ne verildi. Anma ve ödül töreni her yıl, Ali İsmail’in saldırıya uğradığı 2 Haziran günü Eskişehir’de düzenleniyor.

Ali İsmail Korkmaz’ın anısına verilen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü, Gezi Direnişinin toplumsal hafızadan silinmemesini ve Gezi Direnişi sırasında yaşamını yitiren gençlerin unutulmamasını sağlama amacını güdüyor. Ödül baskılara, antidemokratik uygulamalara karşı direnenlere ve bu uğurda yaşamını yitirenlere karşı duyulan saygının bir ifadesi olarak görülüyor.