Düş Elçileri, İnsan Hakları Atölyesinde Buluştu!

Düş Elçisi gençler, İnsan Hakları Atölyesi’nde bir araya geldi.

15 Düş Elçisi gencin katılımı ile 2 gün boyunca ‘insan hakları’ odağında eğitim ve atölye çalışmalarının gerçekleştirildiği buluşmada, gençler insan hakları konusunda farklı kapıları araladı. 

Toplum Gönüllüleri Vakfı’ndan gelen gönüllü eğitmenlerimiz Gülşah Akın ve Rıdvan Gençer tarafından gerçekleştirilen atölyelerde; “İnsan Hakları Tarihsel Gelişimi”, “Ayrımcılık”, “Toplumsal Cinsiyet”, “Birlikte İyi Yaşam” konuları üzerine konuşuldu, teorik bilgilerin yanı sıra tartışma oturumları düzenlendi.

Toplumsal barış ve eşitliğin var olduğu, insan-doğa ilişkileri de dâhil olmak üzere her türlü eşitsiz ilişkiden arınmış bir dünyayı, gençliğin katılımıyla kurarak Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyayı hayata geçirmek misyonuyla çıktığımız bu yolda; söz konusu atölye çalışmaları ile insan hakları ve toplumsal farkındalığın önemini bir kez daha vurguladık.

Fikirlerin özgürce beyan edildiği etkinlikte gençler; birbirlerini dinleme, etkili iletişim kurabilme, farklı açılardan bakabilme, tartışabilme, gözlem yapma, empati kurma ve günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan cinsiyetçi dili sorgulayabilme fırsatı elde etti.

2 gün süren atölye çalışmalarında “Yurttaşlık-Vatandaşlık”, “Hak-Hukuk”, “Toplumsal Cinsiyet”, “Katılım –Demokrasi”, “Kadın –Erkek “ ve “Aile” kavramlarını tartışan gençler; toplumsal konularda daha derin analiz yapabilme ve kavramlar/tabular üzerine daha çok düşünme fırsatı elde ederek eleştirel düşünme becerilerini geliştirdiklerini dile getirdi.

İnsan hakları atölye çalışmalarının; toplumsal barış, şiddet vb. konuların da ele alınacağı, içeriği zenginleştirilmiş yeni atölyeler ve gençlerden oluşacak eğitmen eğitimleri ile önümüzdeki dönemlerde de devam etmesini planlıyoruz.