ALİKEV Düş Elçileri Kış Kampında Buluştu

Ali İsmail Korkmaz’ın anısını yaşatmak ve “toplum için gençlik” düşünü hayata geçirmek misyonuyla yola çıkan Düş Elçileri; 22-24 Ocak 2018 tarihleri arasında Harbiye’de kış kampında buluştu. Eskişehir, Mersin ve Hatay Düş Elçileri gruplarından etkinliğe katılan toplam 28 genç, hem eğitim ve atölyelere katıldı hem de birlikte keyifli vakit geçirdi.

Öğrenirken eğlendiler

Düş Elçileri ile 3 gün boyunca “hareket geç!” odağında çeşitli atölye çalışmaları ve planlama oturumları gerçekleştirildi. Gençlerin kişisel gelişimlerini desteklemek için farklı organizasyonlardan gelen gönüllü eğitmenler; sosyal girişimcilik, permakültür, beden müziği ve perküsyon, teknoloji gibi alanlarda teorik ve pratik eğitimler ile gençlerle deneyimlerini paylaştı, birlikte yeni fikirler üretildi.

Ashoka’dan gelen eğitmen ile gençler “Sosyal Girişimciliğin Dönüştürücü Gücü”nü öğrendi, gerçekle düşü harmanlayarak yeni ufuklara yelken açtı. Onaranlar Kulübü ile “3 boyutlu yazıcılar ve Hayatlarımız”, üzerine konuşularak, gençler küçük dokunuşların hayattaki önemini fark etti. “Atma, onar! Tüketme, üret!, Saklama, paylaş! Atölyeleri ile birlikte onarmanın, üretmenin ve paylaşmanın keyfine vardı. Gençler, İnsan Korosu ve Perküsyon Atölyesi ile “bir bütün olmayı” öğrenerek, beden müziği etkinliğiyle eğlenceli vakit geçirdi. “Dünya Varmış!” Atölyesi ile permakültür ve ekoloji etkinliğinde insanın özgürleşmesi, bilginin özgürleşmesi ve gıda toplulukları üzerine konuşuldu. Çevre hareketi olan ekoharita.org incelenerek yeni trendler konuşuldu, yaratıcı fikirler üretildi. Kompost (doğal gübre) yapımı ve permakültür teknikleri hakkında gençler bilgi sahibi oldu.

Kampın son gününde ise gençlerin fikirlerini özgürce dile getirebilecekleri, fikir alışverişi yapabilecekleri değerlendirme oturumu ile toplumsal sorunlar ele alındı, çözüm yolları tartışıldı, sivil toplum hareketi ve gönüllülük konuları üzerinde görüşler sunuldu.

Eğitim ve atölyeler ile günü dolu dolu geçiren gençler, akşamları ise birlikte müzik yaparak kampın tadını çıkardı. Gençlerin şarkılarını Ali İsmail’in özgür dünya düşleri için söylediği etkinlik bir sonraki kış kampında görüşmek üzere sonlandı.