3. Ali İsmail Korkmaz Vakfı Yaşam Ödülleri Sahiplerini Buldu

3. Ali İsmail Korkmaz Vakfı Yaşam Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yılki Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri’nin sahibi “biat etmeyen akademi” oldu.

Üçüncü Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü, 2 Haziran Cuma günü Eskişehir Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde sahiplerini buldu. Ödül, ALİKEV tarafından Prof. Dr. Korkut Boratav ve Dayanışma Akademileri’ne verildi. Sanayi Sokak’ta, Ali İsmail’in yaşamını yitirmesine neden olan saldırının gerçekleştiği yerde karanfillerin bırakılmasıyla başlayan anma, daha sonra Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde devam etti.

Ali İsmail Korkmaz Vakfı, Eskişehir Tabip Odası, TMMOB İKK, DİSK Bölge Temsilciliği ve KESK Eskişehir Şubeler Platformu tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü, Prof. Dr. Korkut Boratav ve Dayanışma Akademileri’ne verildi. Kanun Hükmünde Kararnameler ile akademiden ihraç edilen akademisyenlerin oluşturduğu dayanışma platformları adına ödülü Doç. Dr. Yasemin Özgün, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve Araştırma Görevlisi Murat Yıkılmaz aldı.

Ödül, demokrasi yolunda yaşamını yitirenlere saygı niteliği taşıyor.

Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de 2 Haziran 2013 gecesi Yunus Emre Caddesi’nde polisler ve eli sopalı esnaf tarafından saldırıya uğrayan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, bu saldırıdan ağır yaralanmış ve 40 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra yaşamını yitirmişti. Ali İsmail Korkmaz’ın anısına verilen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü, Gezi Direnişinin toplumsal hafızadan silinmemesini ve Gezi Direnişi sırasında yaşamını yitiren gençlerin unutulmamasını sağlama amacını güdüyor. Ödül baskılara, antidemokratik uygulamalara karşı direnenlere ve bu uğurda yaşamını yitirenlere karşı duyulan saygının bir ifadesi olarak görülüyor.

Meslek örgütleri ve ALİKEV el ele

Çeşitli meslek örgütlerinin ve ALİKEV’in birlikte düzenlediği Yaşam Ödülü’nün ilki Taksim Dayanışmasına, ikincisi ise Cumhuriyet Gazetesi yazarları Erdem Gül ve Can Dündar’a verildi. Anma ve ödül töreni her yıl, Ali İsmail’in saldırıya uğradığı 2 Haziran günü Eskişehir’de düzenleniyor.

Sanayi Sokak’ta karanfiller

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’ndeki ödül töreninden önce, Sanayi Sokak’ta Ali İsmail Korkmaz’ın saldırıya uğradığı yere karanfiller bırakıldı. Ali İsmail için saldırıya uğradığı Sanayi Sokak’taki anma törenine annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz, ağabeyi Avukat Gürkan Korkmaz, Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Raşit Tükel, Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücalla Yapıcı, KESK, DİSK, TTBB ve TMMOB yöneticileri, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, sivil toplum kuruluşlarını temsilcileri ve Eskişehirliler katıldı. Ali İsmail’in dövüldüğü yere, “Ali İsmail Korkmaz onurumuzdur” yazılı fotoğrafı ve karanfiller bırakıldı.

Emel Anne: “Alişimi çok özledim, öpemiyorum, koklayamıyorum”

Ali İsmail’in dövüldüğü sokağa ilk kez gelen anne Emel Korkmaz, duygusal anlar yaşadı. Anne Korkmaz, “İlk kez bu sokağa geliyorum. Ali, 4 yıl önce hayatını kaybetti. Alişimi çok özledim. Onu öpemiyorum, koklayamıyorum. Sizler ona sahip çıktınız, teşekkür ediyorum” dedi. Baba Şahap Korkmaz da kendilerine yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti. Taksim Dayanışma Platformundan Mücella Yapıcı, Gezi direnişi sırasında hayatını kaybenlerini isimlerini tek tek sayarken, törene katılanlar da hep bir ağızdan “burada” diye bağırdı. TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Ayakanat, “Bizler. bu kentin aydınlık yüzlü insanları, bu kente büyük umutlarla gelmiş olan Ali İsmail’e sahip çıkamadık. O güne kadar birçok kritik dava bu kentte taşınırken ne yazık ki Ali İsmail’in davasında şehir bir anda ‘güvensiz şehir’ haline dönüştürülüp davası bizlerden kaçırıldı. Failler ispatlanmışken, aldıkları cezalar ne bizlerin ne de kamuoyunun vicdanlarını tatmin etmedi. Onlara verilmiş sözlerimiz var. Onların hayal ettiği ülkeyi yaratana kadar bu uğurdaki mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.