Ali İsmail Korkmaz Aramızdan Ayrılışının 3. Yıldönümünde Anıldı

Eskişehir’de gerçekleşen Taksim Gezi Parkı protestolarına destek yürüyüşünde, polisler ve karşıt görüşlü gruplar tarafından darp edilerek 19 yaşında katledilen Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 3. yılında Antakya’da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Ekinci Mahallesindeki mezarlığında yapılan anma etkinliğine Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz ve tüm ailesinin yanı sıra Gezi Direnişinde yitirdiğimiz Abdullah Cömert ve Ahmet Atakan’ın aileleri ile Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın çok sayıda destekçisi katıldı.
Mezar başında yapılan konuşmalarda ülkemizde yaşanan acıların ortaklığına ve bu acıların bizi bir araya getirmesi ve birleştirmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Gürkan Korkmaz: “Bizden Ali İsmail’i aldılar ama sizler bize binlerce Ali İsmail oldunuz. Biz Ali İsmail’i hüzünle değil umutla anmak ve onun acısını umuda dönüştürmek istiyoruz. Bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyoruz.” dedi.

ALİ İSMAİL ŞİİRLERİMİZDE, TÜRKÜLERİMİZDE

Akşam Sümerler Amfi Tiyatroda düzenlenen etkinliğe Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi, Gezi Direnişinde yitirdiğimiz Abdullah Cömert ve Ahmet Atakan’ın da aileleri ile binlerce kişi katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasında Ali İsmail’in abisi Gürkan Korkmaz: “Ali İsmail’in davasında büyük bir özveriyle çalışan avukatlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Davamızın sonuçlanması, hesap sorulması çok önemli. Çünkü hesabı sorulmayan her katliam, adaleti sağlamadığımız her genç yitirilişi sonraki katliamların hesabının sorulmamasına, adaletin sağlanamamasına neden olacaktır. Ali İsmail’in ve gençlerimizin hesabını soramadığımız sürece Suruç’un, Ankara’nın ve diğer katliamların hesabını da soramayacağız. O yüzden biz adalet sağlanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz: “Bu sene Ali İsmail’in mezuniyeti olacaktı ama biz ne yazık ki onun mezuniyetinde değil ölüm yıldönümü anmasında bir araya geldik. Yanımızda olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Görüyorum ki Ali İsmailler çok, Ali İsmailler gerçekten çok; bu bana büyük bir gurur veriyor. Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın.” diyerek sözlerini bitirdi.

Baba Şahap Korkmaz: “Vakfımızda, etkinliğimizde emeği geçen ve bizi yalnız bırakmayan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra sahne alan Kıvılcım Şiir Topluluğu şiirlerini ve genç sanatçı Diren İnaç türkülerini Ali İsmail ve Gezi Şehitleri için seslendirdi.

Etkinlik devamında sahne alan Ferhat Tunç, “Ali İsmail’e Ağıt” şarkısıyla izleyicilere duygulu anlar yaşattı. Nejat Yavaşoğulları’nın sevilen şarkılarını seslendirmesiyle devam eden etkinlik Hatay Eğitim-Sen Müzik Topluluğunun türküleriyle sona erdi.