Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Can Dündar ve Erdem Gül’e Verildi

Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Can Dündar ve Erdem Gül’e Verildi

Ali İsmail Korkmaz Vakfı, Eskişehir Tabip Odası, TMMOB İKK, DİSK Bölge Temsilciliği ve KESK Eskişehir Şubeler Platformu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e verildi.

Gezi olayları sırasında Eskişehir’de Yunus Emre Caddesi’nde Polis ve sivil faşistlerin saldırısına uğrayıp ağır yaralanan 40 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz anısına verilen Yaşam Ödülü’nün ilki geçen yıl Taksim Dayanışmaya verilmişti.

Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Gezi direnişinin toplumsal hafızamızdan silinmemesini ve Gezi Direnişi sırasında yitirdiğimiz gençlerin unutulmaması amacını gütmemektedir. Bu ödül baskılara, antidemokratik uygulamalara karşı direnenlere ve bu uğurda yaşamını yitirenlere karşı duyduğumuz bir saygının ifadesidir. Aynı zamanda onları bu zulme karşı koruyamamanın üzüntüsü ve tasasını içermektedir.

Eskişehir’de Gezi Parkı olayları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran 2016 Perşembe günü saldırıya uğradığı yerde düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Etkinliğe Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, ağabeyi Gürkan Korkmaz, Can Dündar, Erdem Gül ve Eskişehir’deki demokrasi güçleri katıldılar.

Daha sonra Eskişehir Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde düzenlenen panel ve ödül törenine geçildi. Eskişehir Tabip Odası (ETO) Başkanı Dr. Hamit Güçlüer’in kolaylaştırıcılığını üstlendiği panelde Can Dündar ve Erdem Gül, Türkiye’nin içinde bulunduğu durum ve basın özgürlüğünde gelinen noktaya ilişkin birer konuşma yaptılar.

Ödül Neden Can Dündar ve Erdem Gül’e Verildi?

Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Düzenleme Kurulu bu yıl ödülü Can Dündar ve Erdem Gül’ün yalan haberlerle toplumun yanıltıldığı bu topraklarda gerçek haberciliğin ve basın özgürlüğünün mücadelesini vermesi bu ödülü hak etmelerinin temel sebebidir.

Ali İsmail Korkmaz, saldırıya uğradığı yerde karanfillerle anıldı.

Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülü Can Dündar ve Erdem Gül’e verildi.

Can Dündar ve Erdem Gül düzenlenen konferansta basın özgürlüğünde gelinen noktaya vurgu yaptı.