20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Etkinliği

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Etkinliği

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Haftası nedeniyle, Pembe Hayat ve Kaws Kuzah LGBTi Topluluğu işbirliği ile Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nda (ALİKEV) bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğin ilk gününde Melike Diribaş ve Özgür B. Serdengeçti ve katılımcılarla drama çalışması yapıldı.

Ardından Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneğinden Zafer Kıraç “Hapiste insan/ Hapiste Lgbti panelini verdi. Bu panelde cezaevindeki çocuk, yabancı , engelli, yaşlı, kadın ve Lgbti üzerine konuşuldu. İzmirde yapılması planlanan Lgbti cezaevi hakkında tartışıldı. Cezaevlerinin amacının cezalandırmadan çıkıp onarıcı bir şekilde topluma kazandırmak çizgisine kaydırılması gerektiğinin altı çizildi.

Sonrasında Lgbti Bireylerin Aileleri ve Yakınları Derneği’nden Şule Ceylan ” Heteronormatif Aileden Gökkuşağı Ailelerine Doğru” panelini verdi. Bu panelde normlar ve aile yapısından,başka bir ailenin nasıl mümkün olacağından, Şule Ceylan’ın geçirdiği süreçten bahsedildi.

Etkinliğin ikinci gününde gazeteci aktivist Ahmet Buğra Tokmakoğlu ile Lgbti Haberciligi Atölyesi yapıldı. Bu atölyede haber metni nasıl yazılır, nelere dikkat edilir ve gazeteciliğin temel kavramları nelerdir sorularına cevap bulundu. Bu atölye sonrası katılımcılar, heteroseksist sistemin yarattığı kapalı kalma duvarlarını yıkarken kendilerini daha doğru ve net ifade edebileceklerini belirttiler.

Atölye sonrası Pembe Hayat Kuirfest film gösteriminde Litvanya’dan Almanya’ya göç etmiş bir trans kadının hayatının anlatıldığı “Julia” adlı film gösterilerek etkinlik son buldu.