Proje Destekleri

ALİKEV Düş Elçileri Proje Destekleri ile gençlerin düşleri gerçeğe dönüşecek!

Düş Elçisi Ol

ALİKEV, Ekim 2016 yılından itibaren başlattığı Düş Elçileri programı kapsamında, gençlerin topluma hizmet konusundaki fikirlerini uygulamaları için destek oluyor. Proje desteği kapsamında 15-25 arası gençlerin topluma fayda sağlayan sosyal sorumluluk projelerine, maddi ve manevi destek verilecek.

(Lütfen başvuru yapmadan önce bu sayfayı dikkatle okuyun!)

Projenin desteklenmesi için;

  • Hatay’da uygulanabilir,
  • Kişisel değil toplumsal fayda içermesi,
  • Gönüllü faaliyetlerle hayata geçirilmesi,
  • Ayrımcılığın her hangi bir türünü içermemesi ve cinsiyet eşitliğini göz önünde bulundurması,
  • Toplumsal bir sorunu çözmeyi hedeflemesi

gerekmektedir.

Projeye başvuran gençler; fikirlerinin projelendirilmesi, gerekli eğitimlerin gerçekleştirilmesi, gerekli materyal ve malzemelerin temini, projenin duyurulması gibi gerekli her aşamada maddi ve manevi olarak desteklenecektir.

Projeye başvuran gençler, kendi projelerinden sorumlu olacaklardır. Gerekli izin vb. süreçlerde destek verilmekle beraber bu süreçleri gençlerin kendilerinin yürütmesi beklenmektedir. Gençler projelerinin planlanması, uygulanması ve raporundan sorumlu olacaklardır. Projelerin bitiminde, yararlanıcılar ve proje sahipleri ile kutlamalar yapılacaktır?

Projelerin seçiminde faydalanıcı limiti yoktur. Kütüphaneye kitap toplamak (çocuk ve gençlere yönelik), huzurevlerinde gönüllülük (yaşlılara yönelik), hayvan barınağı bakımı (hayvanlara yönelik) gibi pek çok farklı alanda proje başvurusu yapılabilir. Önemli olan, projenin yerel bir soruna çözüm yaratmak amacıyla hazırlanmış, topluma fayda sağlayan sosyal sorumluluk projesi olmasıdır.

Projelere maddi destek üst limiti proje başına 2.500 TL’dir. Projede doğrudan nakit maddi yardım bulunmamaktadır. Projenin gerçekleşmesi için gerekli malzeme ve giderlerin alımı, proje onaylandıktan sonra ALİKEV tarafından fatura karşılığı yapılacaktır.

Her türlü soru için vakıf telefon numaralarından irtibat kurulabilir.

Başvuru Süreci

Proje Destekleri Başvuru Süreci:

  1. İnternet sitesi üzerinden başvuru formu doldurulur.
  2. Yapılan başvurulardan temel kriterlere uygun olanlar ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilir.
  3. Yüz yüze görüşme ile proje takvimi ve uygulama planı hazırlanan projeler faaliyetlerine başlar.
  4. Projelerin uygulama aşamasında ALİKEV tarafından duyuru, danışmanlık ve maddi destek sağlanır.
  5. Projenin bitiminin ardından proje değerlendirme raporu proje sahipleri tarafından doldurulur.

Proje çağrısında, projeler ulaştıkça değerlendirilir. İlk gelen projeler uygulama için öncelik sahibi olacaklardır. Çağrıda öncelik, projelerin gerçekleştirilmesi ve gençlerin desteklenmesi olduğundan, projelerin uygunluk kriterlerini karşılamaması durumunda projelere öneri sunulacaktır.

Düş Elçisi Ol
PROJE BAŞVURUSU YAP!

” Sıkça Sorulan Sorular ”

Düş Elçisi Ol
Düş Elçileri

Desteklenecek projelerin toplumsal fayda içermesi ve sosyal sorumluluk projesi olması gerekmektedir. Kişinin sadece kendi kullanımı için alacağı veya yapacağı eylemler bu şekilde kabul edilemez. Örneğin, gitarın kamuya açık olarak kullanımını ve öğretimini içeren bir çalışma ise sosyal sorumluluk projesi olabilir.

Proje destekleri kapsamında önceden eğitim almış olmak gerekmiyor. Temel kriterlere uygun projeler, desteklenmeye uygun görüldüğü takdirde, uygulama aşamasından önce proje sahiplerine destek olmak amacıyla temel bir eğitim gerçekleştirilebilir. Çocuklar gibi hassas gruplara yönelik projelerde de benzer eğitim destekleri sağlanabilir. Proje sahiplerinin, hem diğer gençlerle projelerini paylaşmaları, hem de diğer projelerden öğrenmeleri açısından, düzenli yapılan Düş Elçileri toplantılarına katılmasını bekliyoruz.

Projeleri ayırmıyoruz. Bir okulun kütüphaneye ihtiyacı varsa, okuldaki bütün öğrenciler yararlanabildiği sürece kriterlere uygun olarak değerlendirilir. Bu tür projeleri destekliyoruz. Ancak projenin daha etkili olması için, süreci takip etmeli ve en sonunda çalışmaları anlatan bir raporu hazırlayarak ilgili kurumlara iletmelisiniz. Bu süreçlerde ALİKEV, proje hazırlama ve raporlama konularında proje sahiplerine yardımcı olacaktır.

Projenize, duyuru için destek vereceğiz. Eminiz ki, sosyal sorumluluk projeleri ile ilgilenen çok sayıda genç var. Ayrıca Düş Elçileri toplantılarına katılarak projenizi tanıtabilir ve gönüllü olunmasını isteyebilirsiniz.

Projelerinizi Hatay’da gerçekleştirmelisiniz. Bu çağrı kapsamında başka şehirlerdeki projeleri destekleyemiyoruz. ALİKEV’i web sitesi ve üzerinden takip ederseniz, ileride başka şehirlere yönelik çağrılar yapılırsa haberdar olabilirsiniz.

Projeniz kriterlere uygun olduğu sürece, projeniz değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirme aşamasında temel kriterlere uygun proje sahiplerine projeleri hakkında geri bildirimde bulunulacaktır. Programın amacı, gençlerin projelerini desteklemek olduğundan, mümkün olduğunca projelerin uygulanabilmesi için danışmanlık desteği sağlanacaktır.

Projeleri gençlerin kendisinin oluşturmasını ve yürütmesini istiyoruz. Bu nedenle, bu gibi görüşmeler yapılması gerekiyorsa gençlerin yapması önceliğimizdir.