ALİKEV Burs Başvurusu 2017-12-05T22:49:08+00:00

Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu Başvurusu

Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz:

Ali İsmail Korkmaz Bursu, ALİKEV tarafından gençlerin eğitimine destek olmak amacıyla verilen, gönüllülük kriteri olan karşılıksız bir burstur.
Ali İsmail Korkmaz Bursu 2017-2018 akademik yılı için;

  • ilk, orta, lise öğrenimini Hatay’da yapmış ve herhangi bir şehirde okuyan üniversite öğrencilerine,
  • ilk, orta, lise öğrenimini nerede yaptığına bakılmaksızın Eskişehir’de okuyan üniversite öğrencilere
  • ilk ve orta öğrenimini Hatay’da yapmış ve Hatay’da okuyan lise öğrencilerine

yöneliktir.

Bu bursu Ali İsmail Korkmaz’ın öğrenim hayatını sürdürdüğü Hatay ve Eskişehir illerinden öğrencilere açarak devam ediyoruz. İleriki yıllarda bursiyer sayımızın artışına oranla Ali İsmail Korkmaz Bursu tüm Türkiye’ye açılacağı gibi farklı burs fonları da hayata geçirilecektir.

Burs miktarı 2017-2018 akademik yılı için, üniversite öğrencilerine 10 ay boyunca aylık 220 TL, lise öğrencilerine 10 ay boyunca aylık 150 TL olarak belirlenmiştir.
ALİKEV, bursiyerleri seçerken dört kriteri objektif olarak değerlendirmektedir.

  • İhtiyaç durumu
  • Gönüllülük durumu
  • Akademik başarı
  • Sosyal başarı

Başvuru yapılan form aracılığıyla sistem tarafından otomatik olarak puanlama sıralaması yapılır. Bu puanlamaya göre yeterli aday mülakata çağrılır.

Bursiyerlerden iki beklentimiz var: Akademik başarı ve gönüllülük. Akademik başarı kriterimiz üniversite öğrencileri için en az 4.00 üzerinden 2.00, lise öğrencileri için 100 üzerinden 70 puan almaktır. Gönüllülük kriterimiz ise bütün bursiyerler için ayda en az 2 saat toplum hizmeti çalışmaları yapmaktır.
Liseye kadar Hatay’da okuyan ve üniversite eğitimine Eskişehir’de başlayan Ali İsmail’in yarım kalan eğitiminin anısına, burslar 2017-2018 akademik yılında belirtilen koşullarla verilecek. İlerleyen yıllarda, bu burs kontenjanları korunmakla beraber tüm Türkiye’ye yönelik burs çalışmaları yapmak amaçlarımızdan biri.
Hayır. Yeni kazanmış öğrenciler de bütün ara sınıflardaki öğrenciler de bursa başvurabilir.
Evet. İlk ve orta öğrenimini Hatay’da yapmış, liseye Hatay’da devam lise öğrencileri bursa başvurabilir.
Evet. İlk, orta, lise öğrenimini Hatay’da yapmış ve herhangi bir şehirde okuyan üniversite öğrencileri bursa başvurabilir. Ayrıca ilk, orta, lise öğrenimini nerede yaptığına bakılmaksızın Eskişehir’de okuyan üniversite öğrencileri de bursa başvurabilmektedir.
Hayır. Bursumuzun geri ödeme koşulu yoktur. Bursiyerlerimizden toplum hizmeti çalışmaları yapmalarını bekliyoruz. Bununla beraber, bursiyerlerimizin mezun olup iş yaşamlarına atıldıklarında “sıra bende” diyerek yeni kuşaklar için burs fonuna destek vermelerinden memnuniyet duyarız.
Hayır. Bu bilgileri kamuyla paylaşmayacağız. Ağaç ve Orman burslarını alan bursiyerlerimizin bilgileri sadece bağışçıyla paylaşılır.
Hayır. Şu an sadece lise ve üniversite öğrencilerine yönelik burslarımız var.
Hayır. Ancak bursiyerlerimiz başka bir yerden burs aldıklarını bizimle paylaşmak zorundadır. Başka yerden burs almak burs almaya engel olmadığı halde, başka bir yerden burs alan ve bu bilgiyi vakıfla paylaşmayan bursiyerlerimizin bursları kesilebilir.
Burs başvurusu için son tarih 25 Ağustos 2017’dir.
Başvuru formunun başında yer alan uyarıyı okuyup aşağıdaki kutuyu onaylamanız gerekmektedir. Eğer onaylamanıza rağmen bu hatayı alıyorsanız, lütfen başka bir bilgisayardan deneyin. Bu hata genellikle iOs işletim sistemi ile çalışan iPhone, iPad ve Macintosh bilgisayarlarda görülmektedir.
Burs başvuruları devam ederken, sistemin otomatik puanlama yapmasından önce, başvuruları görüntülememekteyiz. Bu nedenle eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, en sonraki kısma bildirebilirsiniz.

Burs almaya hak kazanan adaylara telefonla da bilgi verilecektir.

Burs başvuruları devam ederken, sistemin otomatik puanlama yapmasından önce, başvuruları görüntülememekteyiz. Eğer burs başvurunuzun alındığı ile ilgili şüpheniz varsa bir kez daha başvuru yapabilirsiniz. Bir sorun teşkil etmez.

Başvuru formlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Lütfen, başvuru öncesinde başvuru koşullarını ve sıkça sorulan soruları dikkatle okuyun. Burs başvurunuzu doğru formla yaptığınızdan emin olun.


Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu Lise Bursu Başvuru Formu


Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu Üniversite Bursu  Yeni Öğrenci Başvuru Formu
(Bu form üniversiteyi yeni kazanan hazırlık sınıfı ve 1. sınıf öğrencileri ile hazırlıktan 1. sınıfa geçen öğrenciler içindir. Ara sınıfların ara sınıf başvuru formu ile başvurması gereklidir.)


Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu Üniversite Bursu  Ara Sınıflar Başvuru Formu
(Bu form üniversite öğrenimine devam etmek olup 2. sınıf ve daha üstündeki ara sınıflarda okuyan öğrenciler içindir. Üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin ve hazırlık sınıfından 1. sınıfa geçen öğrencilerin yeni öğrenci başvuru formu ile başvurması gereklidir.)

Burs başvurularını QuestionPro aracılığıyla almaktayız.

QuestionPro provides unparalleled insights and just launched enterprise features including Communities, Customer ExperienceWorkforce and Mobile.